Czym jest i do czego służy? Już piszę:
Niezależnie od tego, kto prowadzi Twoja ciążę (lekarz ginekolog czy położna) powinni opracować z Tobą plan porodu, który w myśl Standardu opieki okołoporodowej "(...) obejmuje wszystkie elementy postępowania medycznego podczas porodu i miejsce porodu."
Plan porodu jest to swego rodzaju dokument, w którym określasz preferencje i oczekiwania związane z porodem i miejscem jego przebiegu. Zawarte w planie porodu informacje są wskazówkami dla personelu medycznego, sprawującego nad Tobą opiekę w czasie porodu i powinny być uwzględnione. Pamiętaj, ze na każdym etapie porodu, możesz modyfikować swój plan jak również w zależności od przebiegu porodu, Twojej sytuacji zdrowotnej i stanu Dziecka, plan może zostać zmodyfikowany przez sprawujący nad Tobą opiekę personel medyczny - o każdej zmianie powinnaś zostać szczegółowo poinformowana i wyrazić na nią świadomą zgodę.
Jeśli jako miejsce porodu wybrałaś szpital, sprawdź czy na jego stronie nie ma przykładowego i gotowego do wypełnienia planu porodu. Jeśli jest skorzystaj z niego :)
Jeśli szpital, w którym chciałabyś rodzic nie ma gotowego planu porodu, wato abyś wiedziała jakie są w danym szpitalu warunki (np. czy sale porodowe są jednoosobowe, możliwe sposoby łagodzenia bólu porodowego) łatwiej Ci wtedy będzie uwzględnić swoje preferencje.
Możesz również napisać plan sama, lub wspólnie z osoba towarzysząca Ci przy porodzie. Jeśli jesteś zdecydowana na obecność bliskiej osoby, która będzie znała Twoje preferencje, wspólne przygotowanie planu może ułatwić współpracę z personelem, kiedy Ty będziesz skupiona na porodzie.
Warto, abyś przed przystąpieniem do pisania planu porodu, zebrała jak najwięcej informacji związanych z porodem, takich jak: możliwe miejsca porodu, przebieg porodu, pozycje porodowe, możliwości łagodzenia bólu porodowego czy sytuacje, które mogą wpłynąć na przebieg porodu i jego możliwe zakończenia.
Pomocne w tym będzie uczestnictwo w zajęciach prowadzonych w szkołach rodzenia, strony internetowe i blogi prowadzone przez położne.
CO NALEŻY UWZGLĘDNIĆ W PLANIE PORODU?
Oto niektóre elementy dotyczące planu porodu. Wybierz te, które są da Ciebie istotne, a jeśli czegoś brakuje, dodaj od siebie to, co uważasz za ważne w porodzie.
Pamiętaj także, ze nie wszystkie opcje będą dostępne w każdym miejscu, jak rowniez nie wszystkie będą miały sens w podczas przebiegu Twojego porodu, szczególnie kiedy Twoja ciąża jest ciążą podwyższonego ryzyka.
- OSOBA TOWARZYSZĄCA: Określ czy chciałabyś mięć przy sobie w czasie porodu bliską Ci osobę. Czy chcesz, aby osoba towarzysząca pozostała z Tobą cały czas, czy tez istnieją pewne procedury, lub etapy porodu, kiedy wolałabyś aby ta opuściła sale? Czy chciałabyś na osobności porozmawiać z osobą towarzyszącą o wszelkich proponowanych czynnościach i zabiegach, jeśli będzie taka możliwość? Czy chciałabyś, aby dana osoba została z Tobą w momencie, kiedy potrzebne będą interwencje medyczne czy cesarskie ciecie (jeśli polityka szpitala na to zezwala)
- POZYCJE PORODOWE: Uwzględnij, które pozycje porodowe chciałabyś zastosować w czasie porodu i jego okresach. Określ aktywność, jaką chciałabyś wykazywać w czasie porodu - czy chciałabyś być możliwie jak najbardziej mobilna podczas porodu?
- ŁAGODZENIE BÓLU PORODOWEGO: Napisz jaki rodzaj łagodzenia bólu porodowego chciałabyś zastosować, o ile w ogóle oraz w jakiej kolejności. Może przed znieczuleniem zewnątrzoponowym, chciałabyś spróbować "gazu rozweselającego"?
Warto wspomnieć o niefarmakologicznych metodach łagodzenia bólu, takich jak: techniki oddychania, prysznic, masaż czy TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation), czyli przezskórną stymulację nerwów.
Natomiast jeśli są jakieś formy znieczulenia/łagodzenia bólu, których chciałabyś uniknąć - zapisz je.
- PRZYSPIESZENIE PORODU: Podczas porodu zdarzają się różne sytuacje, np. kiedy poród nie postępuje, niebezpiecznie się przedłuża czy zatrzymuje na pewnym etapie. W takich sytuacjach zbyt długie oczekiwanie może nie być wskazane, a położna może zaproponować Ci jego przyspieszenie poprzez przebicie pęcherza płodowego czy podaż kroplówki z syntetyczna oksytocyną. Przemyśl i zanotuj czy zgadzasz się na tego typu interwencje medyczne?
- PORÓD W WODZIE I DO WODY: Jeśli miejsce w którym chciałabyś urodzić dysponuje wanną lub basenem porodowym, czy chciałabyś mieć możliwość z nich skorzystać w czasie porodu? Jeśli chciałabyś urodzić Dziecko do wody - uwzględnij to w planie porodu.
- MONITOROWANIE CZYNNOŚCI SERCA PŁODU: W czasie prawidłowego porodu, nie ma obowiązku stałego monitorowania czynności serca Maluszka, położna co 15min je wysłucha, a co 2h zrobi krotki zapis, dlatego jeśli nie chcesz być podłączona pod ciągły zapis - uwzględnij to. Jeśli chcesz - rowniez.
- TRZECI OKRES PORODU (URODZENIE ŁOŻYSKA): Jeśli będziesz rodziła w szpitalu, prawdopodobne jest, ze do urodzenia łożyska zostanie Ci podana oksytocyna. Zastanów się, czy wyrażasz zgodę na jej podanie? Może wolałabyś aby łożysko urodziło się bez wspomagania? Czy chciałabyś aby osoba towarzysząca przecięła pępowinę? Możesz rowniez uwzględnić preferowany moment przecięcia pępowiny. Zwykle pępowina jest przecinana kiedy przestanie tętnić - warto jednak uściślić w planie porodu, moment jej zaciśnięcia i przecięcia.
- KONTAKT SKÓRA DO SKÓRY: Po porodzie masz prawo do nieprzerwanego kontaktu z Dzieckiem (pod warunkiem, ze Wasz stan na to pozwala) przez min. 2h. Czy chciałabyś aby taki kontakt został zapewniony? A możne wolałabyś poznać najpierw wymiary i wagę Maluszka? Czy chciałbyś uzyskać pomoc i przystawić Dziecko do piersi zaraz po porodzie?
- KARMIENIE: Jasno określ sposób, jakim chciałabyś aby Twoje dziecko było karmione. Czy chcesz karmić piersią? Czy zgadzasz się aby było dokarmione mlekiem modyfikowanym?
- CZYNNOŚCI WYKONYWANE PRZY DZIECKU: Czy chcesz aby wszystkie czynności i procedury medyczne wykonywane przy Dziecku były w Twojej obecności? Czy jest jakaś procedura, np. profilaktyczna, na która się nie zgadzasz, aby została wykonana?
- SYTUACJE NAGLE: Czy chciałabyś być obecna przy Dziecku, jeśli będzie musiało zostać na obserwacji na oddziale innym niż Ty? Czy chciałabyś się opiekować nim jak najwięcej w miarę możliwości? Czy w momencie konieczności transportu Dziecka do innego szpitala, chciałabyś być przetransportowana razem z Dzieckiem?
Dobrnęłaś do końca? Ciesze się i gratuluje! Oznacza to, ze kwestia porodu jest dla Ciebie ważna, a Maluszka chcesz powitać na świecie tak, jak to sobie wymarzyłaś. Dlatego mam nadzieje, ze moje wskazówki pomogą Ci w planowaniu tego momentu. Rozumiem, ze napisanie własnego planu porodu od podstaw może być trudne, wiec odsyłam Cie na stronę Fundacji Rodzić po Ludzku, która rowniez podpowiada co powinien zawierać plan porodu oraz udostępnia kreator planu porodu dzięki czemu napisanie go będzie łatwiejsze :)
Dziękuję, ze tu jesteś i pozdrawiam!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za komentarz. Wiele dla mnie znaczy.