poniedziałek, 1 sierpnia 2016

PO PROSTU PORÓD - JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?


Jak wygląda poród i jego przebieg? Kiedy się zaczyna i kończy? Czego się można spodziewać podczas porodu? Jak sobie radzić z bólem porodowym i jakie pozycje przyjąć, aby go zminimalizować? To tylko kilka z wielu pytań, jakie zadają sobie przyszłe Mamy, przed którymi stoi ogromne wyzwanie, jakim jest poród, zwłaszcza ten pierwszy.



Jeśli chodziłaś/chodziliście na na zajęcia przygotowujące do porodu w szkole rodzenia, lub korzystałaś z edukacji przedporodowej prowadzonej przez położną POZ, prawdopodobnie znasz już odpowiedz na postawione wyżej pytania.
Natomiast jeśli z rożnych przyczyn nie mogłaś uczestniczyć w takich zajęciach, a przez osobę prowadzącą Twoją ciążę nie zostałaś skierowana na edukację przedporodową, ba! nawet nie zostałaś o takiej możliwości poinformowana, dlatego szukasz informacji w internecie - zapraszam do dalszej części.

Przygotowując się do własnego porodu postaram się odpowiedzieć na pytania, opisać fizjologię porodu, pozycje porodowe, sposoby łagodzenia bólu porodowego i sprawić, ze wizja porodu w mniejszym stopniu będzie spędzała Ci sen z powiek, stanie się przyjemniejsza i (mam nadzieje) pozwoli Ci pozbyć się blokady przed porodem.

Nie będę pisała, że poród nie boli, podobnie jak nie będę pisała, że nie ma się czego bać, bo "nie Ty pierwsza i nie ostatnia rodzisz dziecko", gdyż naturalny jest strach przed tym co nieznane - a nieznany jest przebieg każdego porodu.
Jeśli rodzisz pierwszy raz, jest to dla Ciebie zupełnie nowe wydarzenie, to zrozumiale i normalne, ze odczuwasz strach i niepewność, masz do tego prawo. 
Dlatego ciesze się, ze tu trafiłaś i zgłębiasz tę tematykę, ponieważ im lepiej jesteś przygotowana, tym więcej możliwości masz podczas porodu.

Wiedz, ze świadomość tego, jak przebiega poród, co się dzieje w Twoim organizmie, jakie zmiany następują i czego możesz się spodziewać, w znaczącym stopniu pomoże Ci zaakceptować te zmiany i sytuację jaką jest poród. Mając tę wiedzę będziesz spokojniejsza podczas porodu, co wpływa pozytywnie na jego przebieg.


Jak cale studia mi powtarzano, tak teraz i ja powtarzam - poród w znacznej mierze siedzi w głowie! I to jak będziesz do niego przygotowana, ma ogromne znaczenie. Ważne abyś uświadomiła sobie, że potrafisz urodzić dziecko!


Pierwsza rada, jaka chciałabym abyś wcieliła w życie przygotowując się do porodu - to nie czytaj negatywnych opisów porodów. Nie słuchaj negatywnych opowieści porodowych koleżanek/znajomych/mam/cioć czy babć. Po pierwsze, jeśli maja negatywne przeżycia porodowe - takie osoby mogą chcieć robić z siebie "bohaterów" by umilić czy zadośćuczynić sobie, że ich porody wyglądały tak a nie inaczej, nie tak jakby sobie tego życzyły, w związku z czym, mogą wyolbrzymiać lub przeinaczać niektóre elementy porodu (nie zrozum mnie źle, uważam, ze każda kobieta która urodziła dziecko jest bohaterką!). Natomiast opowieści porodowe o nad wyraz negatywnym wydźwięku w niczym Ci nie pomogą, dlatego uważam, ze powinnaś się od takich oddciąc (co może mieć pozytywny skutek w czasie macierzyństwa, kiedy "złotych rad jak wychowywać dziecko" nie unikniesz ;-))

Jeśli chodzi o kobiety starsze (mamy, ciocie, babcie) - One rodziły w nieco innych czasach, nie było standardów opieki porodowej, wiele zabiegów było wykonywanych rutynowo, sale porodowe były wieloosobowe, brak poszanowania intymności narodzin i godności rodzącej kobiety. To zrozumiałe, że wspomnienia i opowieści porodowe z tamtych czasów mogą mrozić krew w żyłach i nie być najprzyjemniejsze. A to teraz nie jest Ci do niczego potrzebne. Zwłaszcza, ze od tamtych czasów wiele się zmieniło (chociaż najnowszy raport NIK zdaje się temu przeczyć) to są szpitale, gdzie naprawdę standardy są przestrzegane, masz możliwość wyboru miejsca porodu, Twój plan porodu jest brany pod uwagę, jesteś szanowana a poród nie jest traumą.

Tyle słowem przydługiego wstępu. Pora zatem na notkę właściwą:

  • Ciąża trwa 40 tygodni, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. To sporo czasu, aby się prawidłowo przygotować do momentu narodzin i zmian, jakie wniesie w życie noworodek i chociaż perspektywa porodu może być trudna, możesz mieć pokusę aby nie przejmować się tym do czasu aż zacznie się poród, to jak już pisałam wyżej, im więcej wiesz na temat fizjologii narodzin, im lepiej jesteś do tego wydarzenia przygotowana tym lepiej ono przebiegnie, dzięki temu, ze w czasie porodu będziesz aktywniejsza, będziesz rozumiała i akceptowała mechanizmy jakie zachodzą w Twoim organizmie oraz zmiany jakie Twój organizm i dziecko Tobie wysyłają.
  • Najlepszym sposobem na prawidłowe przygotowanie się do porodu jest uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia, na których poznasz mechanizm porodu, jego poszczególne okresy, możliwości łagodzenia bólu porodowego, techniki oddychania czy pozycje porodowe. Dlatego odpowiednio wcześniej rozejrzyj się czy w Twojej okolicy są prowadzone zajęcia w ramach szkoły rodzenia, popytaj znajomych, jakie szkoły polecają.
    Najlepszym czasem na szukanie odpowiedniej jest mniej więcej połowa ciąży, kiedy miną najbardziej dokuczliwe dolegliwości pierwszego trymestru, ale jest jeszcze odpowiednio dużo czasu, aby wybrać szkołę i zrealizować materiał przed porodem.  

Pamiętaj: Przygotowanie do porodu jest niezwykle istotne. Jednak mimo poznania mechanizmów i specyfiki porodu, nie daje to pełnej kontroli nad przebiegiem porodu. Ważna jest rowniez współpraca z personelem, sprawującym nad Tobą opiekę.

  • Porozmawiaj z partnerem na temat porodu. Najlepiej jeśli razem będziecie się przygotowywać do tego wydarzenia. Powiedz mu czego oczekujesz w czasie porodu, jakiej postawy, jakiej pomocy z jego strony. Podobnie jeśli chodzi o okres noworodkowy, karmienie piersią i opiekę nad dzieckiem - odmienne oczekiwania mogą tworzyć konflikty i nieporozumienia, dlatego najlepiej omówić to z wyprzedzeniem.
    Nie zakładaj, że Twój partner wie jak dziecko zmieni Twoje życie i jakiej pomocy będziesz od niego potrzebowała. Partner może myśleć iż w dalszym ciągu będzie regularnie chodził na siłownię czy spędzał czas wieczorami majsterkując w garażu, podczas kiedy Ty oczekujesz, że w tym czasie zajmie się dzieckiem, a Ty odpoczniesz - warto to ustalić.
    Dyskutuj o tym, jak podzielicie i pogodzicie domowe obowiązki, opiekę nad dzieckiem i własne przyjemności. Wyedukuj partnera rowniez w zakresie karmienia piersią i tego, jak może Cie wspierać podczas tego procesu (tutaj polecam książkę Sheili Kitzinger "Karmienie piersią")

  • Sporo jest tematów tabu, których z rożnych względów, się nie porusza np. nietrzymanie moczu po porodzie, baby blues czy obniżone libido. I chociaż nie każdy problem dotknie każdą kobietę po porodzie, to warto z wyprzedzeniem zapoznać się rowniez z "ciemniejszą" storna wczesnego macierzyństwa, dzięki czemu unikniesz lub zredukujesz ewentualny szok. Tutaj warto porozmawiać z życzliwymi osobami (mama, siostra, koleżanki, znajomi) którzy podzielą się swoimi doświadczeniami, dzięki którym będziesz mogla dostosować swoje oczekiwania.
    Tylko bądź rozsądna! Jak pisałam na początku, staraj się unikać negatywnych opowieści porodowych i poporodowych, wiec jeśli ktoś zacznie Ci opowiadać o "kuzynce siostry swojej przyjaciółki" którą spotkały rzadkie ale poważne komplikacje porodowe - zasugeruj koniec rozmowy na dany temat i poproś o pożyteczne wskazówki np. jakie pieluszki się sprawdziły u ich maleństwa lub jaka szkołę rodzenia polecają.

  • Przygotuj starsze rodzeństwo i zwierzęta.
    Nowy członek rodziny może zmienić życie Twoich starszych dzieci bardziej nawet, niż Twoje. Na szczęście Twoja rodzina ma kilka miesięcy na przyzwyczajenie się do tej myśli. Jak rowniez są sposoby, dzięki którym możesz przygotować grunt na powitanie siostry lub brata.
    Wielu rodziców używa lalki, aby pomoc własnym dzieciom zrozumieć co się wydarzy w ich życiu. Starsze maluchy i przedszkolaki możesz oswajać z nową sytuacją podczas zabawy - kiedy zobaczą jak karmisz lub przewijasz noworodka, będzie to dla nich znajomy widok.
    Zwierzęta rowniez potrzebują specjalnego przygotowania do powitania nowego członka rodziny. Warto zorientować się, czy w Twojej okolicy nie ma trenerów, którzy przygotują zwierzątko na te okoliczność? Przejrzyj książki czy poradniki o tej tematyce. Zachowaj pieluszkę tetrowa, którą dziecko było okryte po porodzie i przekaz bliskiej Ci osobie, aby dala do powąchania zwierzątku. Oswojenie zapachu noworodka przynosi pozytywne efekty.
    Tutaj przeczytasz wpis młodej mamy i właścicielki kota :)
  • Zorganizuj opiekę do dzieci i w miarę zbliżającego się terminu porodu upewnij się, ze jest ktoś, kto zajmie się Twoimi dziećmi/dzieckiem w czasie porodu i nieco później. Kiedy przyjedziesz do domu i Twoje dzieci zobaczą Cie pierwszy raz po porodzie, powitaj je z szeroko otwartymi ramionami przedstaw im brata lub siostrę, dzięki czemu będą wiedziały, ze w dalszym ciągu są tak ważne jak do tej pory.

  • Dodatkowa pomoc i wsparcie w pierwszych tygodniach po porodzie będą dla Ciebie bardzo przydatne. Jest to czas kiedy normuje się laktacja, organizm wraca do stanu sprzed ciąży a Ty po porodzie potrzebujesz odpoczynku. Warto abyś miała przy sobie kogoś, kto będzie mógł Ci pomoc i odciążyć od codziennych obowiązków. Jednak niech to nie będzie pomoc skoncentrowana na Twoim dziecku (to jest czas dla Was), a na sprawach domowych takich jak zakupy, gotowanie czy opieka nad starszymi dziećmi - warto to ustalić przed porodem, aby każdy wiedział co do niego należy :)
    Mamy, które pozwalają sobie pomoc w tym trudnym okresie bardziej cieszą się macierzyństwem niż te, które starają się zrobić wszystko same.

  •  Przed porodem opracuj plan, do kogo i kiedy zadzwonisz, jeśli dostaniesz skurczy czy pęknie pęcherz płodowy?
    W tym celu porozmawiaj z osoba prowadzącą Twoja ciążę, która przekaże Ci jasne wytyczne, kiedy jechać do szpitala.
    Zdecyduj kto Cie tam zabierze. Jeśli postanowiłaś urodzić w szpitalu i masz do niego kawałek drogi, zorganizuj kilka osób, które będą mogły Cie zawieźć, jeśli Twój partner będzie np. w pracy - warto mieć kogoś w zanadrzu.

  •  Napisz plan porodu, aby w momencie rozpoczęcia akcji skupić się na porodzie a nie papeirologii. 


  •  Ustal odpowiednio wcześniej z rodziną czy chcesz aby odwiedzali Cie po porodzie. Pamiętaj, ze poród jest wydarzeniem wymagającym pracy fizycznej, psychicznej i emocjonalnej, dlatego przemyśl kogo i kiedy chcialabys widzieć.
  •  Ostatnia rzeczą o jaka chcesz się martwic, kiedy poród się rozpocznie to czy masz spakowana szczoteczkę do zębów i szlafrok. Dlatego na kilka tygodni przed spodziewanym terminem porodu spakuj torbę/walizkę (a najlepiej spakują ja razem z partnerem, aby wiedział co gdzie się znajduje, kiedy będziesz czegoś potrzebować a nie będziesz w stanie sama po to sięgnąć).
    Jeśli nie wiesz co przyda Ci się na porodówce - zapraszam do przeczytania notki na ten temat.

OK! Tak mi się wydaje, ze to tyle jeśli chodzi o ogólne przygotowanie do porodu. Wcielając te wskazówki w życie przed porodem, myślę ze będziesz miała spokojniejsza głowę w jego trakcie,  co pozwoli Ci skupić się na narodzinach :)
Mam nadzieje, ze okażą się przydatne, dlatego (klik) polub mnie na FB, udostępnij lub skomentuj - będzie mi bardzo miło!

Temat będę kontynuowała w kolejnych notkach, w których będziesz mogła przeczytać o fizjologii i mechanizmie porodu, sposobach łagodzenia bólu, pozycjach porodowych i wielu innych przydatnych rzeczach. Zapraszam zatem do śledzenia!










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. Wiele dla mnie znaczy.